ایمپلنت دندان

ایمپلنت‌ دندان یک دستاورد علمی ارزشمند و کاربردی برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته می‌باشد. با استفاده از این روش درمانی، لزومی برای تراشیدن دندان‌های قبل و بعد ناحیه بی‌دندانی و ساخت Bridge به عنوان جایگزین دندان از دست رفته نیست.

در روش ایمپلنت دندان حتی افرادی که تعداد زیادی از دندان‌های خود را از دست داده‌اند می‌توانند کلیه این دندان‌ها را با ایمپلنت جایگزین و از دست دندان متحرک اجتناب نمایند.

ایمپلنت دندان یک پایه فلزی از جنس تیتانیوم و سازگار با بافتهای بدن می‌باشد که طی عمل جراحی در استخوان فک کاشته می‌شود و پروتز دندانی به این پایه متصل می‌شود. ایمپلنت‌ها به طور عمده از قطعات زیر تشکیل شده‌اند:

 

Fixture فیکسچر

قطعه‌ای است که طی عمل جراحی در فک بیمار جایگزین می‌شود و نقش ریشه دندان را بازی خواهد کرد. این قطعه پس از اتمام جراحی توسط COVER SCREW بسته (SEAL) می‌شود تا بعد از سه ماه، COVER SCREW باز شده و تاج ایمپلنت که Abutment نام دارد به فیکسچر متصل شود. از تاج وصل شده قالب‌گیری شده و روکش هم‌رنگ سایر دندان‌ها ساخته و نصب می‌گردد.

ایمپلنت‌ دندان در سایز و قطرهای متفاوت و توسط کشورهای متعددی ساخته می‌شوند و از نظر کیفیت بسیار متفاوت هستند. پزشک متخصص با بررسی دقیق وضعیت فک و اندازه‌گیری طول وقطر استخوان فک در منطقه نیازمند ایمپلنت، مناسب‌ترین و بهترین ایمپلنت را انتخاب خواهد نمود.

در سال‌های اخیر شرکت‌های متعددی ایمپلنت‌های نامرغوب و ارزان قیمتی را از کشورهای مختلف وارد نموده و متأسفانه همکاران کم تجربه با استفاده از این ایمپلنت‌های بی‌کیفیت، مشکلات زیادی برای بیماران به وجود آورده‌اند. لذا با توجه به تجربه‌ی بیست ساله در این زمینه، به بیماران محترم سفارش می‌شود جهت درمان مؤثر از بهترین ایمپلنت‌های موجود در کشور استفاده نمایند تا موفقیت درمان قطعی باشد و از هرگونه مشکل آتی اجتناب نمایند.

از آن جا که ایمپلنت دندان یک قطعه ماندگار در فک است، کیفیت و سازگاری این قطعه با بدن بسیار حائز اهمیت است.

بیماران محترم می‌توانند برای انجام ایمپلنت دندان با همکاران مطب هماهنگ نمایند تا پس از بهره‌گیری از مشاروره رایگان در صورت تمایل جهت ادامه مراحل درمان و قراردادن ایمپلنت با همکاران مطب هماهنگی لازم را بعمل آورند

 


پرسش از دکتر